Dospelí na Slovensku sa učia málo, nerovnomerne, čo je prekážka pre ekonomický a sociálny rozvoj. Aké informácie, kapacity a riešenia máme k dispozícii? Pozývame Vás na seminár a spoločnú diskusiu, kde Vám v skratke predstavíme dôkazy z výskumu praxe o tom, ako sa učia dospelí v EÚ.
PROGRAM
9:00 – 9:10 Otvorenie – Ivana Studená (CSPV SAV), Ľubica Gállová (ŠIOV)
Úvodná sekcia: Informácie o najnovších informáciách z výskumu a praxe, krátke vstupy z projektov H2020 ENLIVEN, MOVED, BLUESS
9:10 – 9:25 Obraz Slovenska v kontexte účasti na CŽU (I. Studená CSPV SAV)
Čo vieme z analýz dát a reprezentatívnych prieskumov Eurostat LFS a AESKvantitatívne analýzy a modely účasti na CŽU – ENLIVEN
9:25 – 9:40 Informácie o CŽU na Slovensku aj v zahraničí (Ľ. Gállová ŠIOV, M. Jendeková AINOVA)
Čo máme v súčasnosti k dispozícii a čo vieme od aktérov CŽU? (projekty MOVED, BLUESS, Enliven – IDSS)
9:40 – 09:50 Bariéry a motivátory účasti na vzdelávaní dospelých (Enliven CSPV SAV)
Postrehy mladých účastníkov vybraných programov AOTP ktoré podporovali prístup ku vzdelávacím programom (REŠTART, REPAS) – individuálne rozhovory a čo nám vedia povedať o bariérach pri zapájaní sa do vzdelávacích aktivít Najviac sa dospelí učia na pracovisku – Enliven kvalitatívny výskum o učení sa na pracovisku
09:50 – 10:05 Prax v ČR: Krajské akčné plány vzdelávania v ČR – kľúč k vyššej účasti učiacich sa dospelých? (Mgr. Martin Majcík, metodik Krajského akčného plánu vzdelávania, Krajský úrad Juhomoravského kraja)
10:05 -10:20 Krátka spoločná diskusia k prezentovaným informáciám
10:20 – 10:40 Prestávka
Sekcia II: Diskusie a hľadanie riešení pre podporu účasti dospelých na CŽU
10.40 – 11:30 Diskusia v skupinách (diskusia v štýle „učiace sa kaviarne”, moderujú D. Fedáková, Ľ. Gallová, M. Jendeková, M. Majcík, I. Studená, K. Šilhár)
Návrh tém diskusií (a ďalšie vstupy z dotazníkov účastníkov):
- Prečo a ako by sme sa mali ako dospelí učiť?
- Aké inštitucionálne nastavenia, programy a projekty sú účinné pre zvyšovanie zručností, kvalifikácie dospelých?
- Na ktoré cieľové skupiny dospelých je potrebné sa prioritne zamerať? (Nízko kvalifikovaní dospelí, mladí ľudia, ktorí predčasne ukončili školskú dochádzku, zamestnaní v sektoroch, kde hrozí rušenie pracovných miest, staršie generácie, znevýhodnené skupiny dospelých, iné)
- Väčšina vzdelávania a učenia sa dospelých prebieha na pracovisku. Čo vieme o učení sa na pracovisku a prečo je táto informácia dôležitá pre podporu rozvoja zručností dospelých?
- Ako dosiahnuť aby sa učili špecifické cieľové skupiny dospelých?
- Ako sa dospelí na Slovensku učia v porovnaní s inými krajinami?
- Ďalšie témy podľa návrhov účastníkov
11:30 – 12:30 Predstavenie niektorých tém a výsledkov zo skupinových diskusií a záverečná diskusia (moderátori predstavia zhrnutie diskusií)
Záver: Denisa Fedáková, riaditeľka CSPV SAV