Čo Vám môže priniesť kariérové poradenstvo?

Ako efektívnejšie hľadať prácu? Aké zručnosti môžem ponúknuť na trhu práce? Ako si vybrať a nájsť zodpovedajúce zamestnanie? Na akú prácu sa hodím?

Počas obdobia nezamestnanosti si tieto otázky kladieme veľmi intenzívne. Najmä ak ste mimo trhu práce dlhšiu dobu (napr. matka po rodičovskej dovolenke), nájsť na ne správne odpovede je veľmi náročné. Kariérové poradenstvo Vám pomôže zistiť, čo Vás baví, v čom ste dobrý, prepojiť to s možnosťami trhu práce a pomôcť pri nájdení zamestnania vhodného práve pre Vás.

0%
Slovákov považuje zamestnanie len za spôsob, ako zarobiť peniaze, nič viac
0%
Slovákov považuje radosť z práce za najdôležitejšie kritérium výberu
0%
zamestnávateľov nedokáže nájsť dostatok vhodných uchádzačov na voľné pracovné miesta

Kedy využiť kariérové poradenstvo?

Služby kariérového poradenstva je užitočné využiť v prípade, že:

  • …neviete, v akej oblasti by ste si mali hľadať zamestnanie.

  • …premýšľate o zmene Vášho doterajšieho povolania.

  • …chcete zistiť, aké vedomosti, zručnosti a silné stránky môžete zamestnávateľovi ponúknuť.

  • …premýšľate nad rekvalifikáciou.

  • …potrebujete pomôcť so životopisom a žiadosťami o zamestnanie.

  • …potrebujete si pripraviť efektívny plán hľadania zamestnania na zjavnom aj skrytom trhu práce.

Ako začať?

Kto mi môže poskytnúť kariérové poradenstvo?

Kariérové poradenstvo pre nezamestnaných poskytujú odborní poradcovia na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Kontaktujte Vašu sprostredkovateľku na úrade práce, vypýtajte si kontakt na odborného poradcu, alebo požiadajte o zaradenie na odborné poradenské služby. Špeciálne vyškolení odborní poradcovia Vám môžu poskytnúť Bilanciu kompetencií alebo iné kvalitné služby, vrátane rekvalifikácie. Samozrejme, zdarma.

V prípade záujmu kontaktujte kariérového poradcu, ktorý Vám poradí alebo ponúkne formu spolupráce vhodnú práve pre Vás.

Oplatí sa Vám pracovať? Učite áno, vypočítajte si finančný prínos návratu do práce pomocou mzdovej kalkulačky Inštitútu zamestnanosti.

Povedali o kariérovom poradenstve…

Odhodlať sa pre kariérne poradenstvo bolo skvelé rozhodnutie. Tak ako som nemal žiadnu predstavu o tom, kam by sa mal môj život v budúcnosti uberať v oblasti kariéry, tak teraz mám o tom dosť jasnú predstavu. Poradkyňa mi pomohla nájsť moju skutočnú vášeň a niečo čo by ma skutočne bavilo robiť a hlavne na čo by som mal aj predpoklady. Ale čo je dôležitejšie, pomocou techník, ktoré použila a ktorými som si počas sedení prešiel, u mňa veľmi výrazne zvýšila sebavedomie a odstránila pocit stratenosti, ktorý ma tak dlho sprevádzal.

Mário, dnes živnostník

…práca na sebe zaberá naozaj veľa času. Nikdy predtým som si to neuvedomila. Ale stojí za to. Človek si uvedomí svoje kvality a hodnoty. Poradkyne sú výborné, milé, veľmi dobre sa  s nimi komunikuje. Práca v skupine je inšpirujúca a čas na individuálnych stretnutiach plynie veľmi rýchlo….

Zuzana, poradenský program Reštart

Vďaka poradenstvu som mohol lepšie porozumieť a uvedomiť si svoje silné aj slabé stránky. Porozumieť sebe samému je pre mňa krokom k porozumeniu iných, či už budúcich kolegov v práci, či upevneniu medziľudských vzťahov v mojom okolí. Odporúčam preto každému, aby neváhal a zodpovedne sa dokázal pozrieť na svoju osobnosť, čo nie je vôbec jednoduché, ale v čom mu odborníci na kariérové poradenstvo môžu veľmi pomôcť.

Marek

Uvedomil som si, že som nezamestnaný nie z dôvodu nedostatku pracovných miest, ale preto, že som do hľadania zamestnania doteraz investoval málo energie. Práve tieto stretnutia mi otvorili oči, že nikto iný to za mňa neurobí, že musím poznať čo chcem, kam nasmerovať svoju budúcnosť a potom sa aktívne touto cestou vydať…

Juraj, poradenský program Reštart

Na začiatku som stál pred rozhodnutím ako ďalej v mojom pracovnom živote. Potreboval som sa zorientovať, ktorým smerom sa vybrať, keďže som mal dve rôzne ponuky práce a nevedel som sa rozhodnúť. Poradenstvo mi pomohlo moje problémy v rozhodovaní pomenovať, odbúrať strach a obavy, ktoré som cítil a pohnúť sa ďalej z miesta.Vďaka poradenstvu som sa rozhodol správne a nespokojnosť s ktorou som na začiatku prišiel som vymenil za spokojnosť nie len v práci. Priznám sa, že som neveril, že mi to dokáže zmeniť celkovú kvalitu života. Odporúčam.

Jozef, nezamestnaný

Nikdy predtým sa ma nikto nespýtal na moje predstavy o budúcnosti, nikdy som pred nikým nehovoril o sebe. Zo začiatku to bola pre mňa veľká rana. Myslela som si, že sa dám vyradiť z evidencie, že toto nezvládnem. Poradkyne ma však dokázali udržať v skupine a dnes som im za to veľmi vďačná. Naučili ma komunikovať s okolím, „predať sa“ a najmä nezutekať pred prekážkami, ktoré sa mi v živote naskytnú.

Katarína, po skupinových poradenských aktivitách na úrade práce