V čom Ti môže pomôcť kariérové poradenstvo?

Aké povolanie by ma bavilo? V akej oblasti sa môžem uplatniť? Aká škola ma k nemu privedie?

Tieto otázky Ťa určite trápia. V práci trávime veľkú časť nášho života. Je dôležité vybrať si dobre, pretože ak nebudeš spokojný so svojim povolaním, nebudeš spokojný ani so svojim životom. Kariérové poradenstvo Ti pomôže zistiť, čo Ťa baví, v čom si dobrý a nájsť vysnívané povolanie a školu, ktorá Ťa k nemu privedie.

PS: Ak si absolvent, máme pre Teba tiež niekoľko tipov a trikov :)

0%
Slovákov považuje zamestnanie za spôsob, ako zarobiť peniaze, nič viac
0%
Slovákov je nespokojných alebo veľmi nespokojných vo svojom povolaní
0%
absolventov nikdy nepracovalo v odbore, ktorý vyštudovali

Kedy využiť kariérové poradenstvo?

Kariérové poradenstvo Ti umožní…

  • …spoznať, v čom si dobrý – aké sú tvoje talenty a silné stránky.

  • …zistiť, aké povolanie by ťa bavilo.

  • …spoznať rôzne povolania a dozvedieť sa, či v nich je uplatnenie a koľko sa v nich zarába.

  • …stretnúť ľudí, ktorí pracujú v rôznych povolaniach a rozprávať sa s nimi.

  • …nájsť školu, ktorá Ťa k vysnívanému povolaniu privedie.

Kto mi môže poskytnúť kariérové poradenstvo?

Pri voľbe povolania Ti môžu pomôcť nasledovné osoby a inštitúcie:

  • Výchovný poradca na Tvojej škole – poskytne Ti základné informácie o rôznych školách a dá Ti kontakt na ďalších, ktorí Ti poradia.
  • Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie – psychológ Ti tu môže poradiť, alebo ti pomôcť otestovať, na čo sa hodíš. Zoznam všetkých poradní nájdeš tu.
  • Odborný poradca na úrade práce ti dá informácie o tom, aké povolania sú perspektívne. Zájdi na oddelenie poradenstva a vzdelávania na úrade práce a vypýtaj si kontakt na odborného poradcu. Tu je zoznam úradov práce, sociálnych vecí a rodiny na Slovensku.
  • Kariérový poradca, ktorý sa ti pomôže a bude sa Ti venovať, ak Ti na výbere tvojho povolania a školy naozaj záleží. Zoznam kariérových poradcov nájdeš tu.

Ako začať?

Na nižších odkazoch nájdeš len niekoľko ukážok a hier, ktoré ti môžu trošku pomôcť, ale určite nebudú pre dobrý výber školy stačiť. Pre uspokojivý výsledok je potrebná individuálna dlhodobejšia práca s kariérovým poradcom.

Povedali o kariérovom poradenstve…

Rozhovory s kariérovou poradkyňou ma utvrdilo v spôsobe, ako sa sama vnímam a uistilo v smere, na ktorý sa plánujem zamerať. Som vďačná za konkrétne informácie z praxe a ochotu osobného nasmerovania.

Jana, stredoškoláčka
Toto stretnutie mi pomohlo v určení mojej osobnosti a vo výbere prefesie, pretože ma baví viacero smerov a je ťažké rozhodnúť sa správne.
Tomáš, žiak deviateho ročníka

Poradenstvo mi pomohlo pomocou rôznych dotazníkov a informácií o povolaniach získať iný – nový pohľad do budúcnosti. Pomoc som veľmi ocenil a dobre som sa zorientoval.

Štefan, pred výberom vysokej školy