V prvej časti tohto seriálu sme si kládli otázku nad pôvodom a relevantnosťou zeleného poradenstva, v druhej sme sa kriticky zamýšľali nad tradičným a obmedzeným poňatím etického princípu nestrannosti, ktoré by nemalo odrádzať poradcov a poradkyne od aktívneho otvárania otázok udržateľnosti a zmeny klímy v práci s klientmi. Otázka ale znie, ako konkrétne to robiť? Ako môžu poradcovia a poradkyne otvárať s klientmi otázky súvisiace s udržateľnosťou bez toho, aby vyvolali zmätok, úzkosť či odpor? Tu je niekoľko nápadov, ktoré vznikli v spolupráci s kolegami a kolegyňami z praxe v priebehu projektu Exploring Green Guidance.
Z hľadiska princípu transparentnosti môže byť dobrým začiatkom klienta vhodným spôsobom informovať o vlastnom nastavení a prístupe vo fáze kontraktácie, napríklad: “Môj prístup zahŕňa aj tému kariéry v kontexte udržateľnosti, ak je to pre Vás dôležitá otázka, môžeme nad ňou spoločne premýšľať“. V prípade, ak sa klientova zákazka týka profesijnej reorientácie: “Zaujímam sa o otázky udržateľnosti, zelených pracovných miest, príležitostí súvisiacich so zelenou transformáciou, pracovných miest, ktoré majú pozitívny dopad na svet – ak je to niečo, čo by Vás zaujímalo, môžeme spoločne preskúmať aj túto oblasť…” Okrem otvoreného informovania o vlastnom prístupe je to tiež možnosť pootvoriť dvere pre tieto otázky hneď v úvode poradenského procesu, vnímať reakciu klienta a prípadne mu pomôcť zvedomiť túto tému, ktorá môže byť latentne alebo otvorene prítomná v jeho kariérovom rozhodovaní.
Otváranie témy udržateľnosti sa javí najvhodnejším ako súčasť práce s hodnotami. Práca s hodnotami je neoddeliteľnou súčasťou procesu kariérového poradenstva a otázky týkajúce sa udržateľnosti možno do týchto rozhovorov vniesť prirodzene – jazykom, ktorý je klientom prirodzený a spôsobom, ktorý tému prepája s jeho živtnou situáciou. Téma udržateľnosti môže byť prepojená s predstavami o zmysle vlastnej práce a s hodnotovým systémom, aj v prípade, ak ju klient spontánne v rozhovore neotvorí, pretože neočakáva, že v kariérovom poradenstve môže byť priestor aj na túto tému. Môžeme tento prístup považovať za explicitáciu nevyslovených, latentných kritérií a faktorov kariérového rozhodovania. Niekoľko praktických možností sa ponúka napríklad v technike Ikigai: Pre obrátenie perspektívy (decentrácia od vlastných potrieb, ambícií, záujmov, smerom k potrebám komunity a sveta) je možné v rozhovore začať od okruhu č. 4, “Čo svet potrebuje?” Je možné pri tom využiť otázky ako: Aké sú problémy/výzvy sveta, ktoré sa vás na emocionálnej úrovni dotýkajú? Ktoré problémy sveta Vás hnevajú, trápia? Aký svet by ste chceli pre budúcu generáciu/svoje deti/deti vo vašej rodine? Aké problémy (sveta, spoločnosti, komunity…) by ste chceli pomôcť vyriešiť? Aké hodnoty ste zdedili (po rodičoch, od vychovávateľov…) a ste na ne hrdý? Ktoré hodnoty chcete odovzdať mladým ľuďom? Akú zmenu by ste chceli priniesť na tento svet? Aké stopy chcete po sebe zanechať na tejto planéte? Následne je možné tieto úvahy skonkretizovať: Ktoré firmy, pracovné príležitosti na trhu práce, podnikateľské nápady s tým môžu súvisieť? Kde ich nájdete?
Používanie neutrálneho jazyka a slov ako udržateľnosť, príroda, zvieratá, rastliny, zem, planéta, záhrada, les atď. môže byť užitočnejšie než používanie slov ako „ekológia“, „zmena klímy“ a podobne, pretože pre niektorých ľudí ide o politicky zaťažené výrazy. Rozhovor by mal vychádzať z toho, ako klienti vidia svet, čo je pre nich dôležité v ich živote a odraziť sa od toho, hľadať nenásilné prepojenia na udržateľnosť. Z pragmatického pohľadu je vzhľadom na dopad “zelenania” ekonomiky na pracovné miesta (ktorý sa bude týkať 35-40% pracovných miest) možné pýtať otázky, ako je súčasná či budúca práca klienta ovplyvnená zelenou transformáciou. Prípadne, bez toho, aby bol porušený princíp opatrnosti a vyvolávali sme ekologickú úzkosť, premýšľať spoločne o tom, aký dopad má ich súčasné alebo budúce povolanie na náš “spoločný dom”, na životné prostredie. Cieľom samozrejme nie je, aby sa všetci klienti orientovali na zelené povolania alebo zapojili do vzdelávania a odbornej prípravy v oblasti priamo spojenej so zelenou transformáciou, ale tieto možnosti je v prípade otvorenosti klienta možné proaktívne navrhnúť a preskúmať.
Klientom je tiež možné pomôcť pri skúmaní toho, ako sa ich súčasná práca môže stať „zelenšou“ (napríklad „Aké najmenšie konkrétne gesto by ste mohli urobiť, aby bola vaša práce zelenšia?“). Pozvať klientov k tomu, aby hovorili o vlastných obavách súvisiacich so zelenou transformáciou, môže byť tiež spôsobom, ako lepšie porozumieť tomu, čo pre nich táto problematika znamená, klásť doplňujúce otázky, identifikovať ich motivácie a očakávania a lepšie im porozumieť.
Ďalšou veľmi praktickou možnosťou je zaviesť udržateľnosť ako jedno z kritérií výberu pri výbere kariéry, vzdelávania alebo zamestnávateľa, spolu s ostatnými “tradičnými” faktormi (napr. plat, zručnosti, záujmy…). Je možné pri tom použiť existujúce, ale rozšírené nástroje, ako sú karty, rozhodovacie tabuľky, zoznamy kritérií, hodnôt, kompetencií. Klientovi je tak ponechaná sloboda si udržateľnosť ako kritérium vybrať, alebo nie. Nejde tu teda o podsúvanie témy klientovi, ale o snahu pomôcť mu porozumieť všetkým dôležitým faktorom, ktoré ovplyvňujú ekonomiku, prácu, bežný svet tak, aby bol schopný prijať informované rozhodnutie: medzi tieto faktory patrí objektívne a urgentne aj udržateľnosť. Ide teda o rozšírenie obzorov kariérového rozhodovania, nie o odklon od nestrannosti, navádzanie klienta, súdenie jeho rozhodnutí či obmedzovanie slobodnej voľby.
Príklady otázok, ktoré môžu otvoriť diskusiu o udržateľnosti v kariérovom poradenstve
Úvahy o budúcich zmenách vo svete práce
Hovoríte, že vás zaujíma (povolanie/rola), premýšľali ste nad tým, či/ako sa bude táto profesia/rola meniť v najbližšej budúcnosti ? (Napríklad v súvislosti s rozvojom AI, klimatickou zmenou, zelenaním ekonomiky…)
V každom prípade vieme, že v budúcnosti nás čakajú veľké zmeny, spôsobené technologickým vývojom a zelenou transformáciou. Bude potrebné s týmito zmenami držať krok, učiť sa novým vedomostiam a zručnostiam, premýšľať nad novými spôsobmi práce. Toto sa bude týkať viac-menej všetkých povolaní a pozícií. Čo si o tom myslíte? Aké pocity to vo Vás vyvoláva?
Čo podľa vás ovplyvní budúcnosť práce?
Aké zručnosti budú podľa vás v budúcnosti dôležité v pracovnom živote?
Zamysleli ste sa nad tým, ako klimatické zmeny a udržateľnosť ovplyvňujú/môžu ovplyvniť vaše odvetvie/profesiu?
Ako Vášho zamestnávateľa môže ovplyvniť zelená transformácia a ako sa to môže dotknúť vás?
Čo je podľa vás dôvodom, prečo sa my z našej generácie sa musíme v pracovnom živote prispôsobovať častejšie ako naši rodičia? A čo myslíte, ako to bude v živote našich detí?
Príležitosti zelenej transformácie
Aké príležitosti prináša zelená transformácia v súvislosti s Vašou kariérou/povolaním?
Ktoré zručnosti by podľa Vás mohli byť dôležité pre nájdenie si zamestnania v zelenej ekonomike?
Ako sa podľa vás zmenia pracovné príležitosti budúcnosti v dôsledku zelenej transformácie? Aké príležitosti Vy vnímate?
Aké typy povolaní/zamestnaní podľa vás zaniknú v pracovnom živote budúcnosti a prečo?
Poznáte spoločnosti alebo organizácie, ktoré sa špeciálne zameriavajú na udržateľnosť? Chceli by ste v takýchto spoločnostiach pracovať?
Ako by ste sa Vy mohli profesijne rozvíjať tak, aby ste sa stali zdrojom zelenej/ekologickej zmeny?
Aké pozitívne účinky môže mať zelená transformácia na prácu, o ktorú máte záujem?
Predstavy o udržateľnosti
Čo pre vás osobne znamená udržateľnosť a zelená transformácia?
Je pre vás dôležité, aby váš zamestnávateľ, firma pre ktorú pracujete, kládla dôraz na udržateľnosť ? Z akých dôvodov (áno alebo nie)?
Vlastný záväzok
Ako si viete predstaviť, že by ste svojou prácou prispeli k zelenej transformácii? Aké najmenšie konkrétne gesto by ste mohli urobiť, aby bola vaša práce zelenšia?
Aké zmeny by podľa vás mali najväčší pozitívny vplyv na životné prostredie vo vašom povolaní/odvetví, alebo v povolaní/odvetví v ktorom chcete pracovať? Ako ste mohli byť Vy súčasťou tejto zmeny?
Ktoré zelené iniciatívy v pracovnom živote vás najviac inšpirujú a prečo?
Hodnoty
Aké hodnoty sú dôležité vo vašej kariére, vo Vašom pracovnom živote?
Aké hodnoty ste zdedili (po rodičoch, od vychovávateľov…) a ste na ne hrdý? Ktoré hodnoty chcete odovzdať mladým ľuďom?
Aké stopy chcete po sebe zanechať na tejto planéte?
Výzvy sveta
Čo považujete za najväčšie výzvy spoločnosti a kto je zodpovedný za ich riešenie? (Napríklad sociálna spravodlivosť, klimatická kríza atď.)
Aké sú problémy/výzvy sveta, ktoré sa vás na emocionálnej úrovni dotýkajú? Ktoré problémy sveta Vás hnevajú, trápia? Aký svet by ste chceli pre budúcu generáciu/svoje deti/deti vo vašej rodine?
Aké problémy (sveta, spoločnosti, komunity…) by ste chceli pomôcť vyriešiť?
Akú zmenu by ste chceli priniesť na tento svet?
Ktoré firmy, pracovné príležitosti na trhu práce, podnikateľské nápady s tým môžu súvisieť? Kde ich nájdete?
V rámci nášho projektu momentálne (január 2024) spracúvame metodiku, ktorej súčasťou je viac ako 40 nástrojov pre praktické využitie pri “zozelenaní” kariérového poradenstva. Budeme ich postupne predstavovať aj na našej stránke!
Poznámka: Niektoré časti textu vycházajú z článku Reflections on ethical challenges in green guidance pôvodne publikovaného v NICEC Journal v spolupráci s Evou Kavkovou. Príklady otázok v metóde IKIGAI sú inšpirované francúzskou poradkyňou Yolande Geyer a ostatné boli navrhnuté nórskou skupinkou kariérových poradcov a poradkýň v rámci aktivít projektu Exploring Green Guidance, spolufinancovaného Európskou úniou.