Kariérové poradenstvo je kľúčovým nástrojom pre zlepšovanie prístupu k vzdelávacím a pracovným príležitostiam. Pomáha ľuďom robiť informované rozhodnutia počas celého života, zvládať zmeny na trhu práce súvisiace so zelenou a digitálnou transformáciou, efektívne a zmysluplne sa zapájať do ekonomického a občianskeho života. V prístupe ku kariérovému poradenstvo pretrvávajú medzi Európskymi krajinami značné rozdiely, vo všeobecnosti je v strednej a východnej Európe prístup ku kvalitnému kariérovému poradenstvu často obmedzený. Zároveň v týchto krajinách s podobným historickým a inštitucionálnym kontextom zohrávajú profesijné združenia významnú rolu pri rozvoji systémov kariérového poradenstva, profesionalizácii poradkýň a poradcov, riadení kvality…
Profesijné združenia zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska rozhodli spoločne rozbehnúť iniciatívu Fórum združení kariérového poradenstva strednej a východnej Európy. Cieľom spolupráce odborných združení zo štyroch krajín je vytvoriť priestor pre zdieľanie najlepších postupov, hľadanie riešení a zlepšovanie kariérového poradenstva pre všetkých. Úvodný projekt financovaný z programu Erazmus+ začal v septembri 2024 a potrvá dva roky. Podobné formy nadnárodnej spolupráce existujú v rôznych regiónoch, napríklad v Severských krajinách.
Aké sú ciele projektu?
Hlavnou myšlienkou tohto projektu je spolupráca a zdieľanie dobrej praxe týkajúce sa rôznych činností združení ale aj zdieľanie dobrej praxe medzi kariérovými poradcami a poradkyňami zo zapojených krajín. Naše združenia sa môžu sa od seba veľa naučiť a hľadať nové spôsoby, ako prinášať svojim členom pridanú hodnotu a prispievať k zlepšovaniu systémov kariérového poradenstva vo svojich krajinách. Medzi hlavné ciele projektu patrí:
- Posilniť partnerstvá medzi združeniami kariérového poradenstva v CEE regióne.
- Identifikovať a zdieľať najlepšie postupy na zlepšenie fungovania združení a kvality služieb, ktoré poskytujú členom.
- Podporiť inovácie vo fungovaní združení prostredníctvom prenosu úspešných nápadov a stratégií medzi krajinami.
- Podporiť výmenu medzinárodných odborných skúseností prostredníctvom webinárov, vzdelávacích aktivít a príležitostí pre mobility.
- Vytvoriť dlhodobú platformu pre trvalú spoluprácu medzi odborníkmi v oblasti kariérového poradenstva v Strednej a Východnej Európe.
Aktivity projektu
V prvej fáze pojektu prebehne zber dát o činnostiach profesijných združení a konzultácia s členmi a zainteresovanými stranami. Tento krok bude základom projektu, pričom sa zhromaždia informácie o tom, ako jednotlivé združenia fungujú, čo im ide dobre a kde je priestor na zlepšenie. Cieľom je vykonať benchmarking činnosti združení, identifikovať dobrú prax a podporiť jej prenos medzi zapojenými združeniami. Identifikované osvedčené postupy a dobrá prax budú zdokumentované a sprístupnené online pre všetkých členov. V projekte sú plánované aj vzdelávacie aktivity – séria workshopov a podujatí pre poradcov a poradkyne, ale aj tvorcov politík a zainteresované strany, ako aj porovnanie existujúcich profesionálnych štandardov a ich zavádzania do praxe. Jedným z posledných krokov bude vytvorenie formálnej platformy, ktorá zabezpečí pokračovanie spolupráce medzi profesijnými združeniami v našom geografickom priestora a jej prípadné rozšírenie na ďalšie krajiny.
Kto je zapojený?
Do aktivít sú zapojené Združenie pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry (Slovensko), ktoré má bohaté skúsenosti s kariérovým poradenstvom, Maďarská Pedagogická Asociácia (Magyar Pedagógiai Társaság) s viac ako storočnými skúsenosťami v oblasti vzdelávania a kariérového poradenstva, české Sdružení pro kariérové poradenství a kariérový rozvoj aktívne najmä v oblasti profesionalizácie poradcov a poradkýň, a rumunskou Asociáciou kariérových poradcov (Asociația Consilierilor Romani), vedúcim rumunským združením, ktoré sa snaží profesionalizovať túto oblasť a získať pre ňu národné uznanie. Táto iniciatíva prispeje k silnejšej a inkluzívnejšej budúcnosti kariérového poradenstva v strednej a východnej Európe.