V spolupráci s centrom Euroguidance Slovensko prinášame sériu článkov, ktoré približujú príspevky do súťaže Národná cena kariérového poradenstva 2019. Po zverejnení všetkých príspevkov bude na stránke otvorené hlasovanie o cenu publika.

Do Národnej ceny kariérového poradenstva sa so svojím príspevkom prihlásila aj Michaela Valicová z organizácie IN ENERGY.

„Byť mamičkou na materskej/rodičovskej dovolenke je krásne obdobie plné radosti. Je to ale práca na plný úväzok 7 dní v týždni, kde po 12 hodinách existujú nadčasy a nočné služby. Je to čas, kedy sa denno denne učíme nové veci, riešime nové situácie a získavame nové kompetencie. Preto sa pýtam, prečo pri návrate na trh práce, niektoré ženy zažívajú neúspech, neistotu, strach, chýba im motivácia a schopnosť predať sa a rozmýšľajú ako v životopise zamlčať materskú dovolenku, aby sa náhodou nestretli s diskrimináciou?“, pýta sa realizátorka projektu Michaela Valicová.

V tomto projekte majú mamičky jedinečnú možnosť využitia bezplatných poradenských služieb priamo v jednom z materských (rodinných) centier v Banskej Bystrici a Slovenskej Ľupči. V rámci kariérového poradenstva je využívaný zážitkový, sociodynamický a koučovací prístup.

„Podarilo sa nám našiť služby kariérového poradenstva „na mieru“ jednotlivým centrám a vďaka internej osvete je o kariérové poradenstvo veľký záujem, ktorý narastá.  Dostane sa tak k všetkým mamičkám, ktoré potrebujú pomoc pri návrate do pracovného života, pretože nevedia, čo by ich napĺňalo a ako na to všetko.“, popisuje jedinečnosť projektu Michaela Valicová.

V tomto projekte sa mamičky majú možnosť zúčastniť aj 4 zážitkových workshopov kariérového poradenstva, ktoré sa takisto uskutočňujú priamo v miestnych materských centrách. Celý projekt prináša už aj výsledky v podobe príbehov samotných mamičiek. „Slobodná mamička s 2 malými deťmi vďaka poradenstvu začala plniť svoj sen stať sa učiteľkou v materskej škôlke. Dala si prihlášku na vysokú školu a napriek nedostatku času, chorým deťom  a krátkemu spánku skončila na prijímačkách 14-ta z cca 200 uchádzačov. To je výsledok, v ktorý ani nedúfala.“, konštatuje Michaela Valicová a zároveň dodáva: „Cítim naplnenie po každom individuálnom stretnutí s klientkou, po každom zrealizovanom workshope. Vidím ako im to pomáha, získavajú motiváciu, sebavedomie, posúva ich to vpred za svojimi cieľmi, často skrytými, o ktorých pochybovali a odchádzajú usmiate. Čas na stretnutiach je častokrát jediný, ktorý po dlhšej dobe venujú iba sebe a majú zo seba dobrý pocit.

Ak sa vám príspevok Michaely Valicovej z organizácie IN ENERGY páči, dajte mu svoj hlas.